Zabytki kazimierzowskie

Co ciekawego znajduje się na Kazimierzu w Krakowie, że rzeczywiście warto jest się tam wybrać chociażby jeden raz w życiu? Poczytaj poniższe akapity, za pośrednictwem których dowiesz się, jakiego rodzaju zabytki tam występują. Więcej na ich tematkurs via ferrata w dalszych częściach naszego wirtualnego przewodnika po jednej z najważniejszych krakowskich dzielnic.
Na pierwszy rzut oka warto wspomnieć o Krypcie Zasłużonych Polaków. To miejsce hołdu oraz czci wartościowych Polaków, którzy w różnorodny sposób zasłużyli się dla naszego kraju. Mowa tu przede wszystkim o Adamie Asnyku, Świętym Stanisławie, Czesławie Miłoszu, Janie Długoszu oraz Stanisławie Wyspiańskim. Legenda głosi, że na schodach prowadzących do tego obiektu sakralnego zabito niegdyś świętego Stanisława.

Kazimierz znakomicie nadaje się do zwiedzania także przez miłośników kultury żydowskiej, ponieważ warto wspomnieć, iż jest to miejsce kiedyś funkcjonujące jako centrum żydowskiej kultury. Było to dokładniej rzecz biorąc w momencie, gdy Kazimierz nie był jeszcze fragmentem Krakowa, ale stanowił zupełnie oddzielnie funkcjonujące miasto. Ogólnie rzecz biorąc, z czasów stanowienia centrum żydowskiego, Kazimierz zachował dawne synagogi. Jest ich mnóstwo i nawet nieinteresujących się religią czy historia żydowską, z pewnością zachwyci ich piękno i nietuzinkowość architektury. Warto wspomnieć między innymi o synagodze Kupa oraz Tempel. Pierwsza z nich pochodzi z siedemnastego stulecia, z kolei druga to miejsce, w którym ciągle regularnie odbywają się nabożeństwa żydowskie.
Wpis zawdzięczamy: