Lotnisko

Lotnisko, to obszar, na którym samoloty startują, lądują oraz kołują statki powietrzne – samoloty, śmigłowce, sterowce. Wielkość i wyposażenie lotniska zależy od liczby przeprawianych pasażerów, przeładowywanych towarów oraz potrzeb. LotniskoCuAl10Ni5Fe4 obejmuje zazwyczaj bardzo duży obszar, co powoduje, że z użytkowania jest wyłączony znaczny areał gruntów wokół lotniska. Również nie możliwością jest mieszkanie w pobliżu lotniska ze względu na zanieczyszczenie powietrza oraz wysoki poziom hałasu.

W zależności od wielkości lotniska i jego funkcji wyróżniamy:

Porty lotnicze – duże lotniska, które są przystosowane do obsługi znaczącej ilości pasażerów i przeładunku dużej ilości towarów; jeżeli infrastruktura portu lotniczego jest odpowiednio rozbudowana , to może obsługiwać samoloty zarówno pasażerskie, jak i towarowe.

Porty lotnicze można podzielić jeszcze na krajowe, międzynarodowe i międzykontynentalne.

Lądowiska – są to prowizoryczne lotniska, bez żadnej zabudowy portowej; głównie obsługuje helikoptery oraz małe samoloty.

Porty śmigłowcowe – lądują tutaj wyłącznie helikoptery.

Lotniska wojskowe – wchodzą w skład wojska i obsługują głównie samoloty wojkowe.

Lotniska miejskie – obsługują małe samoloty pasażerskie i śmigłowce. Powodują, że na dużych lotniskach nie ma niepotrzebnego zamieszenia przy małych samolotach, ponieważ te lądują na lotnisku miejskim.Wpis zawdzięczamy: dr Jacobs